Gastroenterologie

Telefon sestry: 377103772
Telefon lékaři: 377103773
Vchod B 7.patro - oddělení C

Telefonické objednávky jsou možné na tel. č. 377 103 322 od 14:00 do 15:15 hod.

Gastroenterologie je obor, který se zabývá nemocemi zažívacího traktu (t.j. onemocněními jícnu, žaludku, tenkého střeva a tlustého střeva), nemocemi jater, žlučových cest a slinivky břišní.

Gastroenterologické pracoviště I.interní kliniky je vybaveno nejmodernějšími endoskopickými přístroji, které umožňují vyšetření dutých orgánů "zevnitř", často s možností terapie. K přehlédnutí jícnu, žaludku a dvanáctníku slouží gastroskop, k vyšetření tlustého střeva kolonoskop. Kombinovaná rentgenová a endoskopická metoda k diagnostice a terapii žlučových cest a vývodu slinivky břišní se nazývá ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie). Zcela novou, zatím málo dostupnou vyšetřovací metodou využívajicí kombinace endoskopie a sonografie je endosonografie. Umožňuje podrobné vyšetření jícnu, žaludku, žlučových cest a slinivky břišní.

Gastroenterologie I. interní kliniky se specializuje na léčbu tzv. nespecifických zánětů střevních (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida), civilizačního onemocnění s narůstajícím výskytem. Využívá nejmodernějších léků, včetně biologické terapie, která je dostupná jen v několika centrech v České republice. To samé platí o léčbě chronických virových hepatitid. V tomto případě lze vhodnou terapií předejít nevratné uzlovité přestavbě jater (cirhóze jaterní). Gastroenterologie I. interní kliniky patří rovněž mezi terciární centra České republiky, zaměřující se na masový screening (vyhledávání) časných forem rakoviny tlustého střeva, která u nás patří mezi vůbec nejčastější zhoubné novotvary .

MUDr. Jana Koželuhová z gastroenterologického oddělení I. interní kliniky byla jmenována Výborem Gastroenterologické společnosti krajským konzultantem pro obor gastronterologie v letech 2007-2010.